Złączyć się z narodem – film

baner_z_logo_ikon
W imieniu Fundacji 12 Gwiazd zapraszamy na projekcję niezwykłego filmu. Opowiada on o potomkach polskich zesłańców z Kazachstanu. Jest to jedyny, jak dotąd film dokumentalny w wersji kinowej, podejmujący ten trudny temat.

Film „Złączyć się z narodem” nie był planowany. Powstał z potrzeby chwili i z potrzeby serca. Ekipa filmowa z Polski, która wyjechała do Kazachstanu w 2016 roku miała realizować zupełnie inny materiał. Jednak spotkania i rozmowy z naszymi rodakami prowadzone tam na miejscu, wywarły na filmowcach tak silne wrażenie, że ostatecznie to oni – potomkowie polskich zesłańców stali się bohaterami filmu. Bohaterami w życiu są już od dawna, mierząc się dzień po dniu z dramatyczną rzeczywistością, która ich spotkała.

Polacy znaleźli się w Kazachstanie w latach 1936-38, w wyniku represji stalinowskiego NKWD. Polska narodowość stała się dla prześladowców dowodem winy i powodem skazania na dożywotnie wygnanie. Pozbawieni całego dobytku, jako wrogi i antysowiecki „element” byli transportowani w bydlęcych wagonach, w nieludzkich warunkach i - jeśli przeżyli - na końcu dalekiej drogi zobaczyli dzikie stepy, miejsce, „gdzie niebo łączy się z ziemią”.
Potem zaczęło się życie w nowej rzeczywistości, ciężka, niewolnicza praca w sowieckich kołchozach i łagrach, przysposabianie ugorów. Ilu było tych nieszczęśników? Dzisiaj nikt tego dokładnie nie wie dokładnie, dziesiątki tysięcy…

Chociaż znaleźli się poza granicami Polski nie z własnego wyboru, ojczyzna wyrzekła się ich na bardzo długo. Teraz, po osiemdziesięciu z górą latach, już nie oni sami, a ich potomkowie marzą o powrocie do kraju przodków. Niektórym się to udaje, ale skala problemu nadal jest ogromna. Świadczą o tym statystyki. Do tej pory udało się sprowadzić do Polski około 8000 osób (w 2017 roku – 260 osób), podczas, gdy w Kazachstanie żyje wciąż ok. 32 tysięcy Polaków, a na Syberii – 60 tysięcy. I to tylko tych, którzy są w stanie swoje pochodzenie udokumentować. Dla porównania – ostatni Niemiec wyjechał do swojego kraju w 1997 r., trochę później repatriacyjne działania zakończyli również Czesi.

Niestety, ten ważny temat jest prawie nieobecny w przestrzeni medialnej i w świadomości ludzi w kraju. Trudno nim zainteresować szerszy krąg odbiorców. Polacy z Kazachstanu odbierani są jako przybysze ze wschodu, czy wręcz „ruscy”. Przemawiając do nas przez swój film, Fundacja 12 Gwiazd próbuje to zmienić. I czyni to w piękny sposób, bo warto podkreślić, że wielkim atutem dokumentu są wspaniałe zdjęcia, kręcone kamerami o profesjonalnej optyce filmowej, a także muzyka Marii Pomianowskiej.

Praca nad filmem trwała ponad 2 lata. Zdjęcia były realizowane latem i zimą. Surowa, kazachska zima przysparzała wielu problemów: zamarzały kamery i samochód, twórcom filmu kilkukrotnie przyszło spać na podłodze, ale - jak twierdzą i są o tym całkowicie przekonani - było warto.

Dokument składa się z trzech części, a każda przedstawiona historia jest pełna wzruszeń i emanuje tęsknotą za ojczyzną. Nasi rodacy w Kazachstanie często nie posługują się już językiem polskim (było to zakazane), ale czują się Polakami, zachowują polskie tradycje, myślą o Polsce. Duża w tym zasługa polskich duchownych, którzy pełniąc tam daleko posługę duszpasterską, przyczyniali się i nadal przyczyniają nie tylko do zachowania wiary, ale także do utrzymania szeroko pojętej polskości.

Film „Złączyć się z narodem” pokazywany jest w rozdzielczości 4K, na dużym pięciometrowym ekranie, z dźwiękiem 5.1. Fundacja 12 Gwiazd podróżuje po całej Polsce ze sprzętem gwarantującym wysoką jakość projekcji. Wśród 100 miejsc, które odwiedzi w tym roku znalazło się Muzeum Diecezjalne we Włocławku. Pokazy odbywają się w ramach kampanii społecznej prowadzonej na rzecz repatriantów. Na film i na spotkanie, które odbędzie się po projekcji zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać losy Polaków z Kazachstanu, a także miłośników dobrego filmu dokumentalnego. Zachęcamy też do uczestnictwa młodzież szkolną, bo ten film to swoista lekcja historii - lekcja przeprowadzona za pomocą obrazu i dźwięku, wywołująca silne emocje i na długo zapadająca w pamięć.

„Złączyć się z narodem” – film dokumentalny, Polska

Jerzy Szkamruk – reżyseria, scenariusz, zdjęcia