Zabytki po konserwacji na ekspozycji muzealnej

DSC_0054aa

Na ekspozycję muzealną powróciły zabytki, które poddane zostały specjalistycznym pracom  konserwatorskim w Zakładach Konserwacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

1as

 

 

Komunia św. Stanisława Kostki.

Mal. Józef Buchbinder 1908 r.

 

Józef Buchbinder (1839 – 1909) polski malarz i grafik pochodzenia żydowskiego, który w 1857 r. przyjął  chrzest w obrządku rzymsko-katolickim. Początkowo zajmował się kopiowaniem dzieł mistrzów epoki renesansu oraz malował obrazy o tematyce sakralnej. Arkana malarstwa zgłębiał w pracowni Jana Matejki. W późniejszym okresie stał się epigonem polskiej odmiany nazarenizmu, ruchu którego zwolennicy przeciwstawiali się akademizmowi i za wzór stawiali sobie malarstwo włoskiego quattrocenta.  Eklektyczne malarstwo Buchbindera to liczne obrazy Madonn i świętych, pozbawione  elementu zmysłowości na korzyść konturowości modelunku postaci, jasności tonów i zapełnianie powierzchni nienasyconymi barwami.

Prace konserwatorskie przeprowadziła prof. Ewa Roznerska-Świerczewska w Zakładzie Konserwacji  Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej UMK w Toruniu.

2as

 

 

Portret króla Jana Olbrachta

Mal. nieznany, czas powstania ?

Jan Olbracht (ur. 27 grudnia 1459 ) był czwartym z kolei dzieckiem Kazimierza Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki z Habsburgów. Po śmierci Kazimierza Jagiellończyka  27 sierpnia 1492 r. niemal jednogłośnie został wybrany królem Polski.  Zmarł 17 czerwca 1501 roku  w Toruniu.

Obraz powstał w lokalnym warsztacie malarskim.

 

Prace konserwatorskie przeprowadził dr Sławomir Kamiński w Zakładzie Konserwacji i Restauracji Sztuki Nowożytnej UMK w Toruniu.

 

 

Rzeźby:  św. Wojciech  i  św. Stanisław

 

 

Postacie świętych przedstawione w kontrapoście, w szatach liturgicznych i z właściwymi sobie atrybutami. Czas powstania – XVII w, polichromia XIX w.

Prace konserwatorskie przeprowadził dr Sławomir Kamiński w Zakładzie Konserwacji i Restauracji Sztuki Nowożytnej UMK w Toruniu.