ILUMINATORSTWO - Sztuka nie całkiem zapomniana.


Wystawa czasowa.


Zdawać by się mogło, iż sztuka rozwijająca się w średniowiecznych skryptoriach, dziś pozostaje już całkiem zapomniana, a z jej przykładami spotkać się można jedynie na kartach wiekowych dokumentów i ksiąg. Nic bardziej mylnego. Dzięki pasjonatom takim, jak autorka prac prezentowanych na wystawie czasowej w naszym muzeum, sztuka iluminacji jest nadal żywa, a nawet grono jej adeptów się powiększa. Zapraszamy do niezwykłego świata iluminacji Barbary Bodziony, która czerpiąc inspiracje z najwybitniejszych dzieł tej dziedziny sztuki uprawia dawny zawód miniaturzysty i kaligrafa współcześnie.
Iluminatorstwo w średniowieczu.


Średniowieczni miniaturzyści ozdabiali najczęściej teksty Pisma Świętego, księgi liturgiczne, apokryficzne, czy godzinki (godzinki to rodzaj modlitwy mającej najczęściej charakter wstawienniczy). Iluminowane manuskrypty wykonywano tylko na zlecenie bogatych fundatorów, ponieważ proces ich powstawania był skomplikowany i czasochłonny, a stosowane materiały bardzo drogie. Miniatury malowano na pergaminie farbami wodnym i woskowymi lub temperami, ozdabiając je złotem, srebrem, purpurą. Bardzo ciekawe i często przepiękne malowidła, ze względu na swoje niewielkie rozmiary, wymagały od swoich twórców wiele cierpliwości i ogromnej precyzji.


Barbara Bodziony


Barbara Bodziony – miniaturzysta i kaligraf. Absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz francuskiego Wyższego Europejskiego Instytutu Iluminacji i Manuskryptów w Angers. Jej fascynacja rękopisami iluminowanymi narodziła się w czasie studiów. Po uzyskaniu dyplomu we Francji otworzyła w Krakowie artystyczną pracownię, w której realizuje regularną naukę rzemiosła, a także wykonuje prace na zlecenie. Od początku pracy zawodowej prowadzi liczne warsztaty, szkolenia, pokazy i wykłady z dziedziny kaligrafii i iluminatorstwa w kraju i zagranicą. Od 2008 r. współpracuje z Benedyktyńskim Instytutem Kultury w Tyńcu. Jest także inicjatorką Wolontariatu Szpitalnego, który organizuje zajęcia kaligraficzne dla małych pacjentów krakowskich szpitali. W 2017 roku wydała wspólnie z Ewą Landowską podręcznik do kaligrafii: „Piękna Litera”.


Wystawa


Na wystawie obejrzeć można 31 prac Barbary Bodziony. Są to kopie, bądź kompozycje własne miniaturzystki, inspirowane malarstwem książkowym, jakie powstawało w skryptoriach francuskich, włoskich, niemieckich i czeskich w okresie od IX do XV wieku. Niektóre kopie zestawione są z reprodukcjami oryginalnych miniatur. Dodatkowym walorem wystawy jest możliwość zobaczenia dwóch oryginalnych, iluminowanych ksiąg z XV i XVI wieku, które zostały specjalnie na tę okazję wypożyczone z Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.

Wystawa będzie trwać do 7 lipca.