Witraż i malarstwo Koziołów

Władysław Kozioł - witraż ze sceną rodzajową

Włocławskie Muzeum Diecezjalne oraz Muzeum Zamkowe w Malborku zapraszają serdecznie na wystawę czasową:
KOZIŁ & KOZIOŁ. Malarstwo i witraże Władysława i Wojciecha Koziołów
Data rozpoczęcia: 29-06-2015
Data zakończenia: 31-10-2015
Miejsce ekspozycji: Włocławskie Muzeum Diecezjalne

O wystawie:
Celem wystawy jest zaprezentowanie twórczości tandemu artystycznego: ojca – Władysława Kozioła (rocznik 1929) i syna – Wojciecha Kozioła (rocznik 1958). Obaj są witrażystami, konserwatorami witraży i malarzami. Od ćwierćwiecza pracują wspólnie, ale pozostają wierni swoim odrębnym upodobaniom. Obaj mają wyraziste profile artystyczne, wiele ich łączy, ale także różni. Zaprezentowanie prac obu artystów w nowoczesnej sali ekspozycji czasowych Muzeum Diecezjalnego będzie niewątpliwie okazją do porównania osiągnięć dwu pokoleń Koziołów.
Kurator wystawy: Ewa Witkowicz-Pałka
Projekt plastyczny: Mariusz Stawarski

Katalog wystawy do nabycia w Muzeum Zamkowym w Malborku
www.zamek.malbork.pl

O artystach:
Fan Page artystów:  /ArtystycznaGaleriaAutorska
Władysław Kozioł – wybitny toruński witrażysta i malarz, ur. 11 kwietnia 1929 r. w Szczucinie pod Tarnowem. Po studiach na Wydziale Sztuk Pięknych UMK (1956 r.) podjął pracę konserwatora w toruńskiej pracowni witrażownictwa kierowanej przez Edwarda Kwiatkowskiego. Od późnych lat 60. ubiegłego wieku eksperymentował ze szkłem. Efektem było opracowanie technologii uzyskiwania fakturowego szkła, zwanego później „malborskim”, o rozbudowanej strukturze wewnętrznej w postaci okazałych, nieregularnych pęcherzy załamujących i filtrujących światło. Wynalazek uzyskał świadectwo patentowe (1983 r.) a szkła „z pęcherzami” znalazły szerokie zastosowanie w oknach licznych obiektów zabytkowych (m.in. Zamek w Malborku, Kościół św. Brygidy w Gdańsku, Muzeum Architektury we Wrocławiu). W okresie ponad pięćdziesięcioletniej działalności twórczej Władysław Kozioł zrealizował oszklenia dla z górą stu obiektów sakralnych i świeckich w Polsce (Wrocław, Warszawa, Łódź, Toruń, Włocławek, Ciechocinek, Inowrocław, Gdańsk, Elbląg, Malbork) a także poza jej granicami (Moskwa, Berlin, Ryga, Koszyce, Tallin).
Arkana sztuki malarskiej zgłębiał pod okiem wybitnych toruńskich artystów Tymona Niesiołowskiego i Stanisława Borysowskiego. Jego bogate tematycznie malarstwo (portrety, akty, sceny rodzajowe, pejzaże) oscyluje pomiędzy figuracją o znamionach ekspresjonizmu a abstrakcją organiczną.
Charakterystyczną cechą twórczości Kozioła jest ścisła symbioza i wzajemne przenikanie się obu uprawianych dziedzin. Jego witraże – intensywnie, fakturowo, malarsko opracowane – zdradzają niepospolity temperament malarza; obrazy zaś, poprzez zastosowanie mocnego konturu, przywołują zjawisko witrażu. Ostatnio artysta szczególnie chętnie sięga po gwasz i temperę oraz specjalnie preparowany, gnieciony papier a efektem są abstrakcyjne kompozycje przypominające technikę batiku.
W 2009 r. toruński artysta został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Wojciech Kozioł – artysta malarz i witrażysta, konserwator dzieł sztuki, ur. 2 lutego 1958 r. w Toruniu. Studiował Konserwację Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK (dyplom 1986 r.). Wraz z ojcem Władysławem od 1992 r. prowadzi Artystyczną Pracownię Autorską zajmującą się produkcją i konserwacją witraży.
Jest twórcą szeregu realizacji witrażowych w obiektach sakralnych i świeckich – zarówno użyteczności publicznej (Pałac Ślubów w Gorzowie Wlkp., siedziba Centrum Astronomicznego PAN w Toruniu, dormitoria konwentu na Zamku Wysokim w Malborku), jak i prywatnych rezydencji (wille w Konstancinie i Lublinie). Spośród jego licznych prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych należy wymienić: konserwację heraldycznych kwater z Dworu Artusa w Toruniu, witraży z dwóch okien katedry we Fromborku, pozostałości XIX-wiecznych oszkleń witrażowych Wielkiego Refektarza w Malborku, pięciu witrażowych okien kościoła św. Bartłomieja w Miłomłynie oraz rekonstrukcję witraży z Kalwarii w Wielu.
Od lat z powodzeniem eksperymentuje z fusingiem, łącząc go z elementami tradycyjnego witrażu.
Drugą pasją Wojciecha Kozioła jest malarstwo. Zdecydowanie preferuje abstrakcję, definiując proces twórczy jako przechodzenie przez etapy: absorpcji – kreacji – projekcji – ekspresji. Jego abstrakcyjne pejzaże, budowane w oparciu o harmonię barw, bliskie są estetyce malarstwa materii lat 50. ubiegłego wieku. Prace swe prezentuje na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza jego granicami.
Od 1987 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Toruńskiego.