PIELGRZYM wystawa grafiki Romana Terzyka

tarzyk I

papa
Cykl „PIELGRZYM” jest refleksją nad posłannictwem Jan Pawła II z wyraźnym odniesieniem do  ponadczasowości wiary, stanowiącej uniwersalny system wartości nadający życiu człowieka, jego cierpieniu i śmierci głęboki sens.-Andrzej Rosiak.

Nad wyjątkowym cyklem stworzonym z potrzeby oddania hołdu największemu z Polaków Roman Terzyk pracował w latach 2000-2005. Wyszukana z setek fotografii postać Papieża zostaje umieszczona w kompozycjach na zasadzie dominanty kolorystycznej wśród  bieli,  szarości i czerni. Fascynująca technika wykonania jest zaczerpnięta z pamiętnika ojca artysty. Retroryt, bo tak nazywa tą  technikę, to rytowanie igłą na papierze pokrytym czarnym tuszem w wyniku czego powstaje rysunek „odwrócony”.

Cały cykl składa się z 58 prac i jest podzielony na 4 części.

 

Roman Terzyk urodził się w 1943 r. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, dyplom w pracowni prof. S. Borysowskiego w 1976 r. Uprawia tradycyjnie rozumiane dziedziny sztuk plastycznych, a od kilku lat poświęcił się retrorytowi. Brał udział w licznych plenerach, wystawach indywidualnych, środowiskowych, zbiorowych i międzynarodowych, w muzeach i galeriach. Jego prace znajdują się w placówkach kulturalno-oświatowych, muzeach i kolekcjach prywatnych.

Otwarcie wystawy, która jest jednym z elementów uczczenia 25 rocznicy pobytu Papieża we Włocławku, nastąpi

10 czerwca 2016 r. o godz. 12.00