Koncert dla Niepodległej – Yukio Yokoyama

yokoyama_obr_wyr
PROGRAM KONCERTU:


  • Johann Sebastian Bach/Ferrucio Busoni: Chaconne z II Partity skrzypcowej d-moll BWV 1004
  • Fritz Kreisler/Siergiej Rachmaninow: Liebesleid (Cierpienia miłości)
  • Fritz Kreisler/Siergiej Rachmaninow: Liebesfreud (Radość miłości)
  • Yukio Yokoyama: Hommage a Rachmaninov - Vocalise
  • Ignacy Jan Paderewski: Melodia Ges-dur op.16 nr 2; Menuet G-dur op.14 nr 1; Kaprys nr 3 z Humoresek koncertowych op.14
  • Fryderyk Chopin: Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op.22
YUKIO YOKOYAMA - fortepian

22 czerwca 2018, godz. 19.00
Aula Muzeum Diecezjalnego we Włocławku
wstęp wolny
YUKIO YOKOYAMA studiował w Paryskim Konserwatorium, m.in. u prof. Jacquesa Rouviera i prof. Vlado Perlemutera. W 1989 r. został laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ferruccio Busoniego oraz Międzynarodowego Konkursu im. Marguerite Long i Jacquesa Thibaud. W 1990 r., w wieku 19 lat, ukończył Konserwatorium Paryskie z nagrodą Premier Prix w dziedzinie fortepianu i muzyki kameralnej. W tym samym roku zdobył III nagrodę (pierwszej nagrody nie przyznano), a także nagrodę za najlepsze wykonanie sonaty na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

W 2010 roku, w czasie jednego koncertu, wykonał 166 utworów Chopina na fortepian solo, w tym wszystkie opublikowane za życia kompozytora oraz najważniejsze dzieła wydane pośmiertnie, głównie w kolejności ich powstawania. W ten sposób artysta ustanowił światowy rekord Guinnessa w kategorii:"Większość utworów muzycznych wykonanych przez solistę w ciągu 24 godzin". W uznaniu tego osiągnięcia rząd polski przyznał mu "Paszport Chopina". Nagrodą tą uhonorowano 100 artystów z całego świata, którzy w szczególny sposób przyczynili się do uczczenia dwusetnej rocznicy urodzin naszego wielkiego kompozytora. W 2011 r., w ramach jednego koncertu, Yokoyama wykonał 212 kompozycji Chopina na fortepian, w tym utwory wcześniej niepublikowane bijąc tym samym swój własny rekord. W 2015 roku w Paryżu pianista zdobył uznanie za interpretacje wszystkich dzieł fortepianowych Ravela zaprezentowanych z okazji 140-stej rocznicy urodzin Maurice’a Ravela.

W 2017 roku Yukio Yokoyama wykonał koncert fortepianowy Szostakowicza z orkiestrą pod kierownictwem maestro Valerego Gergieva. Koncertował także z Nowosybirską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Andresa Mustonena w Nowosybirsku, z którą wykonał koncert fortepianowy Schumanna. W tym roku Yukio Yokoyama wystąpi m.in. z Gewandhaus Quartett w Lipsku, a w planach koncertowych na przyszły rok ma wspólny występ z Duńską Narodową Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Fabio Luisi.

Płyty CD z nagraniami Yokoyamy otrzymały prestiżowe nagrody, w tym Nagrodę Doskonałości przyznawaną przez japońską Agencję Kultury (Record Division) oraz międzynarodową „Ferenc Liszt” Record Grand Prix (nagrodę za najlepsze nagrania utworów Liszta). Na najnowszej płycie Yokoyamy, wydanej przez Sony Music Direct z okazji 25 rocznicy debiutu artysty, znalazły się chopinowskie arcydzieła – preludia i fantazja Roberta Schumanna.

Yukio Yokoyama jest również wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Ueno Gakuen w Tokio i gościnnie na Uniwersytecie Muzycznym Królowej Elżbiety w Hiroszimie. W marcu 2017 r. pianista objął stanowisko przewodniczącego Stowarzyszenia im. Ignacego Paderewskiego w Japonii.

Yukio Yokoyama